Historia najbardziej znanego wśród mieszkańców Częstochowy placu targowego - Ryneczku na Wałach Dwernickiego.
Od 50 lat „Ryneczek” służy mieszkańcom Częstochowy jako tradycyjne miejsce zakupu artykułów żywnościowych, zwłaszcza warzyw i owoców. Oferta handlowa „Ryneczku” pod koniec lat 90-tych została rozszerzona o sprzedaż odzieży i obuwia. Po trwającej obecnie modernizacji, na placu handlowym pojawią się również nowe punkty handlowe i usługowe.
Tradycje handlu w Częstochowie są mocno zakorzenione, a Kupcy z „Ryneczku” przy Wałach Dwernickiego przekazują je sobie z pokolenia na pokolenie. „Ryneczek” posiada sięgającą pół wieku historię i bogate tradycje kupieckie.
„Ryneczek” to od lat ulubione miejsce zakupów częstochowian. Jego lokalizacja w ścisłym centrum miasta sprzyja codziennym zakupom, których można dokonać bez konieczności dojazdu do oddalonych od centrum miasta marketów. Mieszkańcy Częstochowy preferują przyjazne zakupy u miejscowych kupców, którzy stawiają na miłą i rzetelną obsługę oraz różnorodność oferowanych towarów i doceniają aktywność drobnych handlowców.
„Ryneczek” wpisał się już na stałe w częstochowską tradycję i folklor, dlatego też jego modernizacja zakłada, że pozostanie on idealnie skomponowaną częścią miejskiego krajobrazu.
Historia „Ryneczku” została zapoczątkowana w latach 60-tych, kiedy to na targowisku przy Wałach Dwernickiego handlowano kwiatami z wózków i warzywami z koszyków i stołów. Pod koniec lat 70—tych na „Ryneczku” pojawiły się drewniane kioski handlowe.
Pierwsze plany przebudowy.
Pod koniec lat 80-tych powstawały pierwsze pomysły przebudowy „Ryneczku”. Zmieniająca się rzeczywistość rynkowa oraz ultimata właściciela gruntu Gminy Miasta Częstochowy wymogły na kupcach przeprowadzenie gruntownej modernizację placu handlowego. Wrodzona umiejętność dostosowania się do potrzeb klientów pozwoliła częstochowskim kupcom dostosować się do zmian zachodzących na rynku i podjąć się tego ambitnego aczkolwiek niełatwego zadania zrzeszając się w Stowarzyszenie Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego”. Założeniem kupców było przekształcić nieestetyczny bazarek w przyjazny obiekt handlowy.
Powstanie Stowarzyszenia Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego”
Stowarzyszenie Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego” w Częstochowie zostało utworzone w 1993 roku i od początku swojego istnienia pełni funkcję zrzeszenia prywatnych kupców, którzy tradycje handlowania przekazują w swoich rodzinach z pokolenia na pokolenie i zamierzają kultywować dalej tym pięknym polskim tradycjom.
Modernizacja targowiska to oprócz wymogów Gminy Miasta Częstochowy również odpowiedź Stowarzyszenia na potrzeby zmieniającej się gospodarki rynkowej, oczekiwań klientów oraz samych kupców, którzy zabiegali o poprawę warunków pracy wpływającą na jakość obsługi i komfort robienia zakupów przez Klientów.
Od stycznia 2005 r. Stowarzyszenie w drodze przetargu stało się dzierżawcą targowiska i rozpoczęło formalności niezbędne do wykonania inwestycji. W lipcu 2005 r. została złożona w Urzędzie Miasta Częstochowy koncepcja zagospodarowania terenu targowiska. W 2009 r. została uzyskana ostateczna decyzja Konserwatora Zabytków w sprawie udzielenia zezwolenia na inwestycję w sąsiedztwie zabytku. W końcu maja 2009 r. został złożony w Urzędzie Miasta Częstochowy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę dotyczący modernizacji targowiska. Prace modernizacyjne rozpoczęły się jesienią 2009 roku.
Nowy wizerunek „Ryneczku”.
Obecnie trwają prace wykończeniowe na terenie obiektu, a od czerwca kupcy zaproszą mieszkańców miasta, aby poczuli prawdziwą swobodę i komfort zakupów w ścisłym centrum miasta. „Ryneczek” z pewnością niejednego klienta mile zaskoczy przestronnym, szerokim pasażem, po którym spacerując będzie można spokojnie i bez tłoku wędrować od jednego sklepu do drugiego. Jasne, otwarte wnętrze będzie cieszyło przestrzenią, a przejrzysta komunikacja pozwoli bez trudu odnaleźć właściwe miejsce. Generalnie na zmodernizowanym targowisku warunki handlu ulegną zasadniczej poprawie. Teren targowiska został niemal w całości zadaszony, co umożliwi prowadzenie handlu podczas niekorzystnych warunków pogodowych, a tym samym poprawi komfort robienia zakupów. Dach ma konstrukcję otwartą, dzięki czemu jest stały dopływ świeżego powietrza. Jasny materiał Pleksi, z którego jest wykonany sprawia, że dociera światło dzienne.
Znacznie poprawi się estetyka punktów handlowych, których wygląd został ujednolicony. Szerokie alejki ułatwią zakupy, ale obiekt zachowa swój jarmarczny charakter poprzez zachowanie przypadkowego rozmieszczenia punktów handlowo-usługowych.
Poprawie ulegnie oświetlenie. Pojawią się nowe toalety i śmietniki, a wybrukowane kostką podłoża zastąpiły nierówne, dziurawe chodniki. Odnowiony „Ryneczek” zostanie wzbogacony o nagłośnienie i monitoring.
Jak dotychczas, „Ryneczek” nie będzie miał określonych godzin otwarcia. Ze względu na swój charakter, niektóre punkty będą czynne od wczesnych godzin porannych, do późnego wieczora.
Teren całkowity targowiska wynosi ponad 4650,00 m2. Powierzchnia kiosków po modernizacji wynosi od 12,54 do 20,88 m2. Powierzchnia handlowa wszystkich wybudowanych kiosków stanowi prawie 1300 m2. Łącznie z istniejącymi pawilonami murowanymi powierzchnia handlowa podlegająca wynajęciu przekracza 1800 m2. Jest to prawie dwukrotnie więcej w porównaniu ze stanem poprzednim. Zmodernizowane targowisko zaoferuje mieszkańcom podniesiony komfort zakupów, a wszystko to w oparciu o najlepsze tradycje handlowe, które kupcy z „Ryneczku” kultywują niezmiennie od ponad pół wieku. Zmodernizowany obiekt stworzy możliwość dokonywania tanich zakupów w niepowtarzalnej atmosferze tradycyjnego targowiska, już od czerwca 2010 w nowej, podnoszącej komfort zakupów odsłonie.
Kompleksowo zmodernizowany „Ryneczek” otworzy swoje podwoje dla mieszkańców Częstochowy w pierwszych dniach czerwca 2010. Oficjalne otwarcie „Ryneczku” nastąpi w środę 9 czerwca 2010 roku. Na ten dzień zaplanowano wiele niespodzianek dla Klientów i atrakcji odwołujących się do polskich tradycji jarmarcznych połączonych z elementami nowoczesnych form promocji i animacji.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Przemysłówka S.A., a kompleksowym przygotowaniem działań z okazji otwarcia „Ryneczku” zajmuje się agencja eventowa i PR Strategia.FM Event Marketing & Public Relations Agency.
Kontakt:
Stowarzyszenie Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego”
Ul. Wały Dwernickiego 11, 42-200 Częstochowa
e-mail: administracja@ryneczek.eu
Waldemar Ziaja – Prezes Stowarzyszenia
Tel. kom. 0 609 493 644
Wojciech Śniady – I Wiceprezes Stowarzyszenia
Tel. kom. 0 609 493 508
Obsługa PR:
„Strategia.FM” Event Marketing & Public Relations Agency
Centrala: Częstochowski Park Przemysłowo- Technologiczny
Ul. Wały Dwernickiego 117/12, 42-200 Częstochowa
e-mail: biuro@strategia.fm
Agnieszka Bednarczyk – Dyrektor Generalny
Tel. kom. 0 609 456 006
e-mail: agnieszka.bednarczyk@strategia.fm
Opracowanie: Agnieszka Bednarczyk, Strategia.FM Event Marketing & Public Relations Agency